رابیتس چیست؟

رابیتس چیست؟

همه چیز در مورد رابیتس

رابیتس چیست؟

رابیتس یا راویز ( به انگلیسی: METAL LATH) توری مشبک فلزی گالوانیزه است که اغلب در مصارف ساختمانی کاربرد دارد. چشمه های الماسی شکل رابیتس و ستون های آن، به عنوان ماده ای ایده آل برای گچ کاری سقف تبدیل شده اند و همین مورد تقاضا برای خرید رابیتس را بسیار بالا برده است. برای آشنایی بیشتر با این نوع از انواع توری با ما همراه باشید.

به این توری به هنگام ساخت توسط دستگاه های مخصوص نیرو های کششی عرضی وارد میشود تا چشمه های لوزی شکل آن مانند توری لوزی شکل بگیرند.

جدول انواع رابیتس

 

نوع رابیتستعداد ستونوزن حدودیچشمه
سبک9بین 300 تا 600 گرم2 و 3 چشمه
متوسط11بین 600 تا 1000 گرم2 و 3 چشمه
سنگین13بیشتر از 1000 گرم در هر برگ2 و 3 چشمه

انواع رابیتس بر اساس وزن

انواع رابیتس چیست

وزن رابیتس معمولا بر اساس تعداد ستون و سایز چشمه ها اندازه گیری میشود. بطور معمول رابیتس در وزن های 380، 600، 800، 960، 1040، 1120 و 1350 گرم تولید میشوند. اگر این دسته بندی را به تعداد ستون ها هم نسبت دهیم، دو مورد اول (380 و 600 گرمی) رابیتس های 9 ستونه هستند.

در دسته بندی کلی تر رابیتس ها را بر اساس وزن های سبک، متوسط و سنگین تقسیم بندی می کنند. معمولا هنگام انتخاب رابیتس برای فعالیت های تزئینی مانند اجرای سقف کاذب، از رابیس سبک یا 9 ستونه استفاده میکنند. به هنگام خرید رابیتس حتما وزن هر برگ آن را مورد بررسی قرار دهید، چرا که وزن بیشتر به معنای بهتر بودن نیست.

انواع سیم خاردار
خواندن

رابیتس هایی با وزن متوسط و سنگین معمولا برای مصارف ساختمانی و نما به کار برده میشوند تا علاوه بر تحمل وزن سازه، استحکام خوبی به گچ و سیمان روی خود بدهد.

انواع رابیتس بر اساس ستون

رابیتس ها معمولا در سه حالت 9، 11 و 13 ستون ساخته و عرضه میشوند. همانطور که در جدول بالا قابل مشاهده هست، هر میزان که ستون های رابیتس بیشتر شوند، وزن آن نیز افزایش میابد. رابیتس ها مچنین از نظر نوع و سایز چشمه با هم میتوانند متفاوت باشند که دو یا سه ردیف چشمه در هر ستون قابل مشاهده است.

جنس رابیتس چیست؟

جنس انواع رابیتس، معمولا از نوع آهن گالوانیزه گرم و پوشش دهی روی اکسید است. دلیل این کار هم کاملا مشخص است؛ از آنجایی که معمولا رابیتس را در دیوار، ستون و سقف خانه ها کار می کنند (به این عمل رابیتس بندی هم می گویند.) رطوبت بالای گچ میتواند موجب اکسید شدن آهن یا اصطلاحا زنگ زدن رابیتس شود. بنابراین با عمل گالوانیزه کردن، میتوان اطمینان حاصل کرد که رابیتس تا سال ها در برابر رطوبت مقاومت می کند.

کاربرد های رابیتس

کاربرد های رابیتس

همانطور که گفتیم یکی از اصلی ترین کاربرد های رابیتس در ساختمان ها و به عنوان پایه گچ کاری است. شکل چشمه های رابیس و ستون های آن سبب میشود گچ تا پایان کار به شکل محکمی به فلز بچسبد و بعنوان پایه برای آن عمل میکند. همچنین برای پوشش تقویت بتن، ساخت انواع نرده و آثار هنری نیز بعضا از راویز یا رابیتس استفاده میکنند.

گالوانیزه گرم چیست؟
خواندن

مزایای رابیتس

  • استحکام منطقی در مقایسه با وزن سبک نسبت به بسیاری از توری ها حتی توری مرغی
  • مناسب برای کارهای تزئینی مانند ساخت آثار هنری
  • به دلیل اینکه به نور، گرما و هوا اجازه عبور میدهد، اما جلوی عبور اجسام بزرگتر را میگیرد، کاربرد های گوناگونی برای آن ایجاد میکند.
  • مقاومت و دوام بالا به سبب گالوانیزه کردن توری
  • تحمل وزن زیاد در ابعاد مشخص
  • نصب و راه اندازی آسان نسبت به صنایع مفتولی مشابه مانند توری گابیون
  • به دلیل گالوانیزاسیون گرم، مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد.

معایب رابیتس

حال که در مورد مزایای رابیتس بندی صحبت کردیم، کمی هم به معایب آن بپردازیم. از آنجایی که رابیتس چشمه های بسیار زیادی بین هر ستون دارد، هنگام گچ کاری نما، باید مقدار زیادی گچ روی آن استفاده کنید تا نما شکل بگیرد. از طرفی وقتی این مورد را با وزن نسبتا زیاد آن در قیاس با سایر روش های اجرای سقف کاذب ترکیب کنید، به پیشرفت آرام آرام رابیتس کاری پی خواهید برد. این چند مورد از اصلی ترین معایب استفاده از رابیتس در ساختمان هاست.

رابیتس بندی چیست؟

رابیتس بندی (رابیتس کاری) چیست

رابیتس بندی یا رابیتس کاری به عملی گفته میشود که با استفاده از توری رابیتس به اجرای سقف کاذب میپردازیم. در رابیتس کاری اجرای دو نکته میتواند به تسریع مراحل کمک کند. این نکات عبارتند از:

  • اگر پیش از این رابیتس بندی کرده باشید، میدانید که تناسب وزن رابیتس و سقف کاذب تا چه میزان مهم است. حتما این نکته را در نظر بگیرید که ترجیحا از رابیتس های سبک وزن استفاده کنید.
  • حتما حتما از رابیتس های گالوانیزه و استاندارد خریداری شده از بازار شادآباد تهران استفاده کنید. میزان طول عمر رابیتس مستقیما به نحوه ساخت و کیفیت عرضه رابیتس بستگی دارد.
الکترود چیست؟ هر آنچه باید در مورد الکترود بدانید!
خواندن

مراحل رابیتس بندی چیست؟

اجرای رابیتس بندی به معنای ایجاد سقف های کاذب محکم و در عین حال سبک وزن است که در هنگام زلزله هایی با ریشتر های بالا، حدالامکان به ساکنین ساختمان صدمه جبران ناپذیر وارد نشود.

مرحله اول اجرای رابیتس سقف، مربوط به حصارکشی سقف توسط میلگرد 10 ساده میباشد که مکان دقیق نصب رابیتس را مشخص میکند. در مرحله بعد باید رابیتس استاندارد خریداری شده را روی کلاف بندی های اجرا شده، نصب کنیم. در مرحله آخر هم گچ کار حرفه ای با توجه به طرح از پیش زده شده، به گچ کاری و نصب آن روی رابیتس می پردازد.

برای خرید رابیتس و اطلاع دقیق از قیمت این محصول میتوانید با شماره زیر تماس حاصل نمایید:

تماس مستقیم با مشاوره و فروش آهنیتو

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.