توری مرغی چیست؟

توری مرغی چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید:

توری مرغی چیست؟

توری مرغی یا Chicken Wire نوعی فنس مشبک با چشمه های شش ضلعی است که عموما با مفتول گالوانیزه ساخه میشود. در این مقاله به توضیح هر آنچه در مورد توری مرغی نیاز است میپردازیم، با آهنیتو همراه باشید.

تاریخچه توری مرغی

در واقع ایده اولیه ساخت توری مرغی در سال 1844 میلادی به ذهن چارلز برنارد رسید. پیش از آن از توری حصاری بعنوان فنسی برای حیوانات خانگی استفاده میشد که از لحاظ هزینه گران تمام میشد. این آهنگر پیشتر در پارچه بافی فعالیت داشت و از اصول اولیه پارچه بافی در جهت ایجاد توری مرغی سبک و ارزان استفاده کرد. امروز از این توری برای نگهداری حیوانات اهلی و اکثرا مرغداری استفاده میکنند.

توری مرغی از چه چیزی ساخته میشود؟

این محصول معمولا از مفتول های نازک و انعطاف پذیر فولاد ساخته میشود ولی به جهت گالوانیزه شدن، در برابر شرایط بد آب و هوایی نیز بسیار پایدار و مقاوم است. گالوانیزاسیون توری با روکشی از فلز زینک، سبب عدم خوردگی و زنگ زدن مفتول میشود.

چه زمانی باید از توری مرغی استفاده کرد؟ (کاربرد توری مرغی)

 

کاربرد های توری مرغی چیست؟

 

به یاد داشته باشید همانطور که از اسم این توری مشخص است، جهت نگهداری مرغ و حیوانات اهلی کوچک از آن میتوان استفاده کرد. استفاده از توری مرغی برای حیوانات اهلی بزرگ و یا وحشی به هیچ وجه توصیه نمیشود. برای ساخت قفس حیوانات میتوانید از انواع توری پرسی یا توری سنگی استفاده کنید.

شرایط مناسب قرارگیری مکان مرغداری، میتواند به شما درجهت تامین امنیت آن کمک کند. بعنوان مثال میتوانید مرغداری را نزدیک خانه خود بسازید تا راحت تر در طول روز بتوانید به کنترل آن بپردازید. یکی از بهترین استفاده ها از توری مرغی، ایجاد موانع داخلی برای کنترل حیوانات داخل محوطه است.

ورق پانچ چیست؟
خواندن

توری مرغی برای مرزگذاری

یکی از دیگر کاربرد های توری مرغی مرزگذاری بین بوته های گیاهی مزرعه است. همچنین جهت ساخت قفس برای جابجایی پرندگان کوچک میتوان از توری مرغی استفاده کرد.

علاوه بر موارد فوق، در ایران از توری مرغی در ساخت و ساز، پوشش فضا های مسقف، تقویت زیرسازی بتن و … نیز استفاده میکنند.

آیا استفاده از توری مرغی از ورود حیوانات شکارچی جلوگیری میکند؟

استفاده از توری مرغی علی رقم مقاومت در برابر زنگ زدگی و آب و هوا، نمیتواند از ورود حیوانات وحشی به داخل مرغداری جلوگیری کند. یک شکارچی گرسنه مانند روباه با کمی پشتکار میتواند سیم را گاز گرفته و پاره کند. همچنین حیوانات کوچکتری مانند موش میتوانند به راحتی از زیر فنس عبور کنند. (منبع)

نحوه نصب توری مرغی

نحوه نصب توری مرغی کاری بسیار ساده است ولی شما حتما به کمک یک دوست یا همکار نیاز خواهید داشت. وسایل مورد نیاز برای نصب عبارتند از:

  • سیم چین و دم باریک
  • منگنه
  • متر
  • چند عدد آجر یا جسم سنگین

اگر منطقه بزرگی را میخواهید حصارکشی کنید، ایده مناسب استفاده از رول های بزرگ توری مرغی است. توری را کمی بیشتر از طول مورد نیاز باز کنید و پایین آن را با آجر نگه دارید تا جابجا نشود. 5 تا 10 سانتی متر را هنگام برش از هر دو طرف بیشتر در نظر بگیرید. پس از هر برش، لبه ها را حدود 3 سانتی متر تا بزنید تا لبه های آن تیز نشود و سپس روی آن منگنه کنید. اگر محیط حصار شما بزرگ است حتما از کمک نفر دیگری هم استفاده کنید. همچنین مطالعه مقاله توری پرسی چیست به شما پیشنهاد میشود.

توری سرندی چیست؟
خواندن

انواع جنس توری مرغی

 

توری مرغی و کاربرد های آن

  • مفتول گالوانیزه گرم

اغلب توری مرغی های ساخت ایران از جنس گالوانیزه گرم است. این نوع آبکاری مقاومت توری را بسیار بالا میبرد و تضمین چندین سال ماندگاری را به شما میدهد.

  • گالوانیزه سرد

آبکاری سرد هم یکی از راه های افزایش مقاومت توری مرغی است. اکثر محصولات چینی از این مدل گالوانیزاسیون استفاده میکنند. این توری ها نسبت به گالوانیزه گرم از مقاومت کمتری برخوردار هستند و توصیه میشود در مناطق گرمسیر از آن استفاده شود.

  • توری مرغی PVC

جنس پلاستیک پلیمری توری مرغی علاوه بر زیبایی بیشتر، مقاومت فوق العاده ای در برابر ضربات دارد. این مدل از توری مرغی با فولاد گالوانیزه ساخته شده و علاوه بر آن با پوشش PVC محافظت شده است.

مزایای توری مرغی چیست؟

انعطاف پذیری بالا، نصب آسان و راحت، قیمت مقرون به صرفه، مناسب برای فعالیت های کوچک، خاصیت ضد خوردگی و مقاومت بالا سبب محبوبیت این توری در ایران شده است.

شما میتوانید جهت مشاهده قیمت، توضیحات و سفارش این توری با کارشناسان آهنیتو در بازار شادآباد تماس بگیرید.

 

تفاوت توری مرغی و توری مش در چیست؟

توری مرغی با سیم مفتول های نازک تری بافته شده است اما توری مش سنگین تر است و برای افزایش قدرت، اتصالات جوش داده می شود.

توری مرغی از ورود جوندگان جلوگیری میکند؟

خیر، توری مرغی صرفا از ورود حیوانات بزرگتر از چشمه هایش جلوگیری میکند. توری مرغی از ورود موش یا جوندگان ریز نمیتواند جلوگیری کند.

توری مرغی قابل اطمینان هست؟

استفاده از توری مرغی برای نگهداری حیوانات اهلی و بخصوص طیور انتخاب بسیار مناسب و مقرون به صرفه ایست.
رابیتس چیست؟
خواندن
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.