توری گابیون چیست؟

توری گابیون چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید:

توری گابیون، انواع آن و لیست قیمت توری سنگی

بین انواع توری، چند وقتیست توری گابیون یا توری سنگی بسیار پر مصرف شده و افراد زیادی خواستار خرید این توری هستند. اما توری گابیون چیست و مزیت استفاده از آن در مقابل سایر توری ها کدام است؟ سعی نموده ایم در این مقاله تمامی نکات مربوط به این توری را برای شما باز کنیم.

توری گابیون چیست؟

توری گابیون چیست؟

گابیون، مانند توری حصاری فنسی ایده آل برای جداسازی فضای باغ و ملک است. این توری با تکه سنگ پوشیده میشود و مانند شکل بالا میتواند زیبایی بصری خوبی به محیط زندگی شما بدهد. گابیون از سیم های فولادی جوش داده شده ساخته میشود و عموما این توری را دو بخشی فنس مانند درست میکنند که بین آن با سنگ زینتی پر میشود.

مفتول فولادی در کنار استحکام و وزن سنگ پر شده درون آن، ایستادگی در برابر باد شدید و خطرات احتمالی را تضمین میکند. اخیرا بین دو فنس توری گابیون را با مواد طبیعی یا زباله های پلاستیکی پر میکنند تا علاوه بر زیبایی، حافظ محیط زیست نیز باشد.

تاریخچه استفاده از توری سنگی

قدیمی ترین استفاده از توری گابیونی که ما میشناسیم، مربوط به طراحی لئوناردو داوینچی برای پایه های قلعه سن مارکو بوده است. از گابیون ها در گذشته بطور عمده در مهندسی عمران، راه سازی، برنامه های نظامی، سد سازی و حتی ساخت سنگر در جنگ نیز استفاده میشده است.

متداول ترین کاربرد گابیون در اواخر قرن نوزدهم میلادی جهت تثبیت خطوط ساحلی، رودخانه یا مسیر سیلاب بوده است. از مصارف دیگر گابیون میتوان به مانع سر و صدا، تصفیه کننده گل و لای رودخانه ها، سد های کوچک موقت یا دائمی و هدایت مسیر سیلاب اشاره کرد.

انواع میلگرد و کاربردهای هر یک در صنایع
خواندن

نحوه تولید توری گابیون (ویدئو)

مزایای استفاده از توری گابیون

 • همانطور که اشاره شد توری گابیون را میتوان از مواد مختلف مانند پلاستیک پر کرد تا علاوه بر زیبایی، کمک پایدار به محیط زیست نیز تلقی گردد.
 • ملک پوشیده شده با گابیون و سنگ، اجازه ورود افراد و حیوانات را به زمین محصور شده نمیدهد و از حریم شخصی شما محافظت مینماید.
 • استفاده از گابیون برای زیبایی و سبک معماری جدید بسیار مرسوم است.
 • نصب ساده و آسان
 • انعطاف بالای توری گابیون به علت امکان استفاده از انواع متریال داخل آن
 • مقاومت و استحکام بالا در برابر تغییرات آب و هوایی (نوع گالوانیزه آن در برابر رطوبت بسیار مقاوم است.)
 • از لحاظ هزینه مقرون به صرفه است، چرا که درون آن را میتوان با انواع مواد بازیافتی پر کرد.
 • نوع طراحی بسیار زیبا، ایجاد سازگاری با طبیعت و محیط اطراف

کاربرد های توری گابیون

کاربرد های توری گابیون یا سنگی

 • ساخت بناهای زیبا در محوطه منازل
 • تقویت خاک و جلوگیری از فرسایش
 • بعنوان پایه برای مفتول آرماتوربندی در ساختمان هایی که پایه سستی دارند.
 • صنایع نظامی و ساخت پیش سازه دفاعی
 • فنس کشی اطراف ساختمان، ملک یا باغ
 • استفاده بسیار در مهندسی عمران و راه سازی
 • کاربرد بعنوان موج شکن در سواحل

انواع توری گابیون

 1. گابیون سبدی

توری سنگی سبدی

این نوع توری سنگی به صورت جعبه شکل (جهت قرار گیری راحت سنگ) ساخته میشود و معمولا در بزرگراه و راه آهن مورد استفاده قرار میگیرد. خرید گابیون سبدی برای صنایع عمده معمولا به صرفه و اقتصادی است. (منبع)

 1. گابیون تشکی

علت نامگذاری این توری ها به عنوان توری سنگی تشکی ارتفاع پایین ساخت آنهاست که جهت جلوگیری از فرسایش در پوشش کانال استفاده میشود و به نوعی موج شکن هستند. اندازه معمول آن نیز حدود 6 متر طول، 2 متر عرض و 30 سانتی متر ارتفاع میباشد.

 1. توری سنگی کیسه ای

گابیون های کیسه ای شباهت بسیار زیادی به بالشت های قدیمی دارند و به دلیل تخلخل و انعطاف بالا، عموما برای فعالیت های هیدرولیکی مورد استفاده قرار میگیرند.

 1. گابیون مش

گابیون مش در کوهستان

از این نوع توری سنگی بطور معمول اطراف پیچ جاده های کوهستانی بسیار استفاده میشود. گابیون مش به علت استحکام فوق العاده بالا شیب نزدیک به بزرگراه ها را در مناطق کوهستانی که خطر ریزش سنگ دارند، حفظ میکند.

 1. گابیون تزئینی

از گابیون تزئینی برای دکوراسیون داخلی و خارجی، طراحی باغ و محوطه سازی استفاده میشود. فضای خالی بین سنگ های گابیون، به پوشش سبز اجازه رشد میدهد و فضای زیبایی را ایجاد میکند.

توری پلاستیکی و انواع آن
خواندن

دوام توری سنگی (گابیون) چگونه است؟

طول عمر هر توری، بسته به نوع مفتول استفاده شده در آن متفاوت است. اما توری گابیون به دلیل استفاده از فولاد گالوانیزه یا روکش pvc تخمین زده میشود تا حدود 60 سال در شرایط سخت پایدار بماند.

قیمت و خرید توری گابیون

جهت مشاهده بهترین قیمت روز توری گابیون، میتوانید با کارشناسان آهنیتو در مرکز بازار آهن شاداباد تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.