ورق پانچ چیست؟

ورق پانچ چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید:

ورق پانچ چیست؟

ورق پانچ چیست؟ ورق پانچ اصطلاحی است که به صفحه یا ورقه آهنی با حفره هایی درون آن اطلاق میشود. این حفره ها را یا بصورت دستی یا بصورت مکانیکی با دستگاه CNC توسط الگو های از قبل تعیین شده روی ورق آهنی ایجاد میکنند. در ادامه هر آنچه در مورد ورق پانچ نیاز دارید را بیان کرده ایم.

ساخت ورق پانچ چگونه است؟

ورق پانچ را معمولا از صفحه های فولاد ضدزنگ، فولاد نورد سرد، آلومینیوم و … میسازند. استفاده از ورق پانچ به حدود 150 سال پیش و صنعت معدن بازمیگردد. در ابتدای کار، ورق فلزی را کارگران ساده معدن با میخ و دست سوراخ کرده و آن را به ورق پانچ مشبک تبدیل میکردند. این فرایند به مرور زمان پیشرفته شد و عمل پرفورمینگ با دستگاه صورت میگرفت. (منبع)

فرایند ساخت ورق پانچ

ساخت ورق پانچ فرایند ساخت ورق پانچ با ورقه ای فلزی صاف و با قطری مناسب (به میلی متر) آغاز میشود. در متداول ترین روش سوراخکاری ورق، از غلطک مشبک دوار استفاده میشود. غلطک مورد استفاده یک استوانه بزرگ دارای سوزن های نوک تیز در قسمت بیرونی است که سوراخ هایی وارد ورقه فلزی میکند. همانطور که ورق زیر دستگاه در حال عبور است، غلطک میچرخد و نقاط مد نظر را سوراخ میکند. روش معمول دیگری در شکل دادن به ورق پانچ وجود دارد که از آن به نام “پرس” یاد میشود. در این روش ورق فلزی حرکت نمیکند و کاملا در جای خود فیکس میشود. سپس ورقی که دارای طرح های برجسته ای هست کامل روی ورق زیری پرس میشود و سوراخ های مدنظر را شکل میدهد. این روش بسیار کارآمد است و میتواند سطح وسیعی از ورق را با سرعت بالا پانچ کند. همچنین میتوانید مقاله توری پرسی چیست را مطالعه کنید.
توری اکسپندد چیست؟
خواندن
پیشرفته ترین روش موجود برای ساخت ورق پانچ، استفاده از لیزر است. این فرایند بسیار پیشرفته، دقیق و همچنین نسبت به روش های دیگر گران است. از برتری های این روش یکنواختی سوراخ های پانچ شده و امکان کنترل کامل بر فرآیند در لحظه میباشد.

کاربرد های ورق پانچ

کاربرد های ورق پانچ ورق پانچ در انواع شکل ها اعم از دایره ای، کشویی، مربعی، لوزی، ستاره ای، زنبوری و … قابلیت تولید دارد. یکی از معمول ترین و زیباترین کاربرد های ورق مشبک، استفاده در معماری معاصر برای فضاسازی خارجی میباشد. از جمله دیگر کاربرد های ورق پانچ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
 • محافظت در برابر آفتاب: ورق های پانچ شده یکی از بهترین راه حل ها برای ایجاد یک سایبان به همراه تهویه هوا هستند که اغلب بعنوان صفحه سایه در برابر آفتاب و در اتاق هایی که نیاز به تهویه نیز دارند استفاده میشود. استفاده از این ورق ها باعث کاهش قابل توجه انرژی گرمایشی و تهویه مطبوع میشود. همچنین از این ورق میتوان جای توی گابیون نیز استفاده کرد.
 • کاهش دهنده صدا و ارتعاش: از ورق پانچ مشبک اغلب برای ساخت دیوار های کاهش ارتعاش، صدا و سقف های کاذب استفاده میشود. در محیط های پر سر و صدا، این ورق ها میتوانند اثرات نامطلوب روی کارگران را تا حد زیادی محدود کنند.
 • پنل های ساخت نرده: از ورق پانچ میتوان در نرده کشی راه پله ها نیز استفاده کرد. طراحی نرده ها با ورق پانچ به اشکال مختلف میتواند طراحی جذابی برای بنای شما بسازد.
 • صنایع غذا و نوشیدنی: در این صنایع از ورق مشبک در انواع خشک کن ها، مزارع پرورش ماهی، دستگاه های مرتب سازی، پرس میوه و سبزیجات و … استفاده میشود.
 • صنایع وابسته به انرژی و مواد شیمیایی: برای فیلتر کردن، دستگاه های تصفیه هوا، صفحات جداکننده باتری، سانتریفیوژ و …
 • تجهیزات اتوموبیل: برای فیلتر های روغن، شبکه های داخل رادیاتور، تهویه موتور و …
توری پلاستیکی و انواع آن
خواندن

نحوه تولید ورق پانچ مشبک (ویدئو)

ویژگی ها و مزایای ورق پانچ چیست؟

 • عملکرد عالی صوتی و کنترل ارتعاش
 • تنوع بالا در اشکال و سایز های مختلف
 • مهار خورشید و انواع اشعه
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • تصفیه و فیلترینگ مناسب
 • ضدزنگ و بدون ایجاد خوردگی
 • سطح ضد لغزش
 • مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و ضربه

نحوه سفارش ورق پانچ

ورق پانچ آهنیتو در بازار شاداباد تهران یکی از بهترین های ایران، از لحاظ کیفیت و قیمت است. عامل تاثیر گذار در قیمت گذاری ورق پانچ وزن ورقه های فلزی است که به علت برش های شکل دار متعدد روی ورقه، وزن بالایی ندارد و از قیمت مناسبی برخوردار است. شما میتوانید از طریق تماس با کارشناسان آهنیتو در بازار شاداباد بهترین قیمت ورق پانچ را بدست آورید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.